10 rzeczy które musisz wiedzieć o domach prefabrykowanych

Czym jest prefabrykowany dom szkieletowy?

Dom prefabrykowany to konstrukcja stworzona z gotowych elementów, które nazywane są prefabrykatami. Elementy te są produkowane na linii produkcyjnej, a następnie przewożone na plac budowy. Stamtąd budynek prefabrykowany powstaje w ciągu jednego do dwóch dni. Pięć do dziesięciu dni jest wymagane po tym, jak dom jest gotowy dla deweloperów, szczególnie w niekorzystnych warunkach pogodowych i przy małych rozmiarach. W budownictwie prefabrykowanym stosuje się najczęściej szkielet drewniany, z którego zbudowane są ściany, dach i podłoga. Zamiast pustaka i styropianu do budowy szkieletu wykorzystuje się drewno.

Ile trwa tworzenie domu prefabrykowanego

Prefabrykowane domy szkieletowe są produkowane w ciągu dwóch do czterech tygodni. Montaż domu i doprowadzenie go do stanu deweloperskiego trwa od jednego do dwóch tygodni, ale obowiązuje kolejka rezerwacji. W fabryce w tym czasie tworzone są ściany zewnętrzne wraz z izolacją i montażem okien oraz prefabrykowana więźba dachowa.

Czy na domy prefabrykowane bez pozwolenia potrzebuję projektu budowlanego?

Od 2022 roku można wybudować dom o powierzchni do 70 m² i antresoli bez zgłaszania projektu budowlanego, jeśli jest to budynek mieszkalny jednorodzinny (BRI). Dodatkowo można również zaprojektować i sporządzić wszystkie niezbędne dokumenty dla domu jednorodzinnego o powierzchni podstawy do 70 m² i poddaszu użytkowym (BRI).  Nie musisz składać projektu budowlanego, jeśli jest to budynek rekreacyjny z antresolą (BRI). Jedyne co musisz zrobić, to dostarczyć plany konstrukcji i elewacji.

Czy domy prefabrykowane są całoroczne?

Tak. Domy prefabrykowane mogą być budowane bez pozwolenia na budowę, są całoroczne i spełniają normy 2021 (WT21) dla domów wielkopowierzchniowych. Dom konstruowany jest tak, aby ściany miały jak największe parametry cieplne, min. u=0,19W/m2K. Ściany domu prefabrykowanego to także przeważenie otwarta dyfuzja pary wodnej, dzięki czemu budynek odprowadza wilgoć na zewnątrz i jest w pełni odporny na powstawanie pleśni czy grzybów. Każdy z naszych domów na życzenie klienta może być również wykonany z pełnym projektem budowlanym na pełne pozwolenie na budowę.

Czym ogrzewać domy prefabrykowane?

Aby zapewnić komfort cieplny nawet w przypadku silnych mrozów, w domach zazwyczaj montowane są maty ogrzewania podłogowego lub klimatyzator z funkcją grzania. Sama konstrukcja ścian ma grubą, podwójną warstwę wełny mineralnej (łącznie 20 cm), co znacznie poprawia efektywność energetyczną budynku i niewątpliwie nie jest standardem rynkowym wśród domów z poddaszem 35-70 m². Większość letnich domów szkieletowych przeznaczonych do montażu ma warstwę wełny o grubości 15 cm.

Jak przygotować fundament pod dom szkieletowy?

Do budowy domu można wykorzystać płytę fundamentową lub słupki fundamentowe. Fundament jest bardziej ekonomiczny, ale wcześniej trzeba przygotować prefabrykowaną podłogę. Z drugiej strony płyta fundamentowa jest droższa, ale oszczędzamy na prefabrykowanej podłodze, która nie jest potrzebna, ponieważ płyta wykonuje pracę podłogi. Dlatego wynik finansowy jest podobny, czy wybierzemy słupki fundamentowe, czy płytę fundamentową.

Na jakim terenie można budować domy prefabrykowane?

Przyglądając się terenowi inwestycji, kluczową kwestią dla firmy stawiającej domy prefabrykowane będzie to, czy będziemy mogli dojechać na działkę ciężarówką dostarczającą prefabrykaty. Przed inwestycją wykonujemy oceny dostępności indywidualnie dla każdego przypadku.

Jakie są główne różnice między prefabrykowanym domem szkieletowym, a tradycyjnie murowanym?

Domy budowane fabrycznie przywożone są na plac budowy, gdzie w krótkim czasie (około 1-3 miesięcy) są montowane. Domy tradycyjne zawsze budowane są od początku do końca na terenie docelowym. Na hali można przyspieszyć proces budowy, ograniczyć powtórzenia i uwolnić się od warunków atmosferycznych. Technologia budowy to kolejna duża różnica. Domy prefabrykowane budowane są z drewna konstrukcyjnego C24, wełny mineralnej. Dom może być oddany do użytku zaraz po jego montażu, natomiast przy zastosowaniu tradycyjnych technik budowlanych, w których wykorzystuje się pustaki i ocieplenie ze styropianu, konieczne są przerwy technologiczne co powoduje wydłużenie czasu pracy zarówno przy budowie domu jak i jego wykończeniu.

Czy domy szkieletowe są odporne na wilgoć i gnicie konstrukcji?

Drewniane domy szkieletowe posiadają konstrukcję pozwalającą ścianom oddychać. Oznacza to, że kiedy para wodna dostaje się do środka, ściany pochłaniają nadmiar wilgoci. Ściany, które są „oddychające”, pochłaniają nadmiar pary wodnej z konstrukcji szkieletowej i odprowadzają ją na zewnątrz.

Na zewnątrz stosowane są materiały o bardziej stopniowym oporze dyfuzyjnym, aby usunąć nadmiar wilgoci. Wewnątrz stosowane są materiały o większym oporze dyfuzyjnym, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci z mieszkania. Taka strategia zapewnia długowieczność konstrukcji na wieki. Nieprawidłowe i powszechnie stosowane jest uszczelnianie przegród domu od zewnątrz płytą OSB, która uniemożliwia wydostanie się wilgoci. Taka konstrukcja drastycznie zmniejsza żywotność domu drewnianego.

Co z uporządkowaniem działki po budowie domu prefabrykowanego?

Budowa domu prefabrykowanego jest procesem, który może pozostawić działkę w dobrym porządku po zakończeniu budowy. W przeciwieństwie do budowy tradycyjnej, proces montażu prefabrykowanego domu odbywa się w fabryce, co pozwala na lepsze zabezpieczenie elementów konstrukcyjnych przed uszkodzeniem lub zabrudzeniem podczas transportu. Ponadto, proces montażu na miejscu jest zwykle szybszy i mniej inwazyjny, co pozwala na ograniczenie zanieczyszczenia terenu. Niemniej jednak, jak przy każdej budowie, porządek po budowie zależy od przestrzegania standardów przez ekipę budowlaną i odpowiedniego zarządzania odpadami.