Gdy chodzi o budownictwo, trzeba nieustannie decydować o kilku sprawach. Jaka technologia jest najlepsza w konkretnej sytuacji? Domy drewniane czy murowane? Oczywiście w Polsce bardziej popularne są domy murowane. Niemniej jednak domy drewniane z biegiem czasu zyskują na popularności. Jeśli chcesz kupić dom drewniany na zamówienie lub dom z bali, to są one szczególnie popularne wśród Polaków.
Domy drewniane i murowane to świetne opcje, jeśli szukasz domu, który będzie trwał przez długi czas, ale oba mają swoje wady. Oto krótkie porównanie tych dwóch, aby pomóc Ci wybrać odpowiedni dla Ciebie.
Zalety domów drewnianych
Drewno jest nadal bardzo chętnie wykorzystywane w budowie domów w Polsce i na Pomorzu. Stropy wielu starych pomorskich kamienic są drewniane, jest też sporo tradycyjnych domów przysłupowych, które przetrwały próbę czasu (nawet gdy się o nie dbało). Drewno ma szereg zalet w stosunku do innych materiałów.
Czas budowy domu drewnianego
Domy z drewna powstają w zaledwie trzy miesiące, poza fundamentem ziemnym nie ma zbyt wielu prac mokrych. Nasze domy na działce możemy zmontować w mniej niż tydzień!
Oszczędności
Często zaczynasz spłacać kredyt już mieszkając w swoim domu, ponieważ jest on budowany szybko!
Ekologia
Drewno podczas wzrostu pochłania więcej dwutlenku węgla niż uwalnia podczas obróbki, dzięki czemu jest przyjazne dla środowiska. Polski rząd i Lasy Państwowe również popierają ten projekt.
Prosta konstrukcja
Modułowy charakter budowy sprawia, że dodawanie elementów do domu lub przebudowa są proste, a nie trzeba zaczynać od zera.
Ciekawe możliwości konstrukcyjne
Drewniane domy dzięki lekkiej konstrukcji dają możliwość na duże przeszklenia.
Zalety domów murowanych
Domy murowane są w naszym kraju bardzo powszechne. Powodem tego jest po części fakt, że od dziesięcioleci Polacy zasadniczo korzystają z tej techniki, ale także zalety.
Możliwość budowania etapami
Nie trzeba mieć pełnego budżetu, aby rozpocząć budowę domu murowanego. Budowa domu murowanego trwa co najmniej rok, częściej dwa. Przez ten czas można zarobić wystarczająco dużo pieniędzy, aby zakończyć pracę.
Akumulacja ciepła
Dom długo utrzymuje swoją temperaturę, ale nagrzewa się powoli. Jest to cecha kojarzona z tradycyjnymi metodami ogrzewania domu.
Trwałość
Budynki murowane są odporne na warunki atmosferyczne i trwałe.
Akustyka
Domy z cegły pochłaniają dźwięk, zapewniając mieszkańcom komfort.
Duża ilość ekip budowlanych
Na rynku istnieje wiele ekip budowlanych, które specjalizują się w budowie domów murowanych.
Wady domów drewnianych
Pomimo oczywistych zalet domów drewnianych, przed dokonaniem wyboru należy również zdawać sobie sprawę z ich wad.
Środki na budowę domu są szybko wykorzystywane
Podczas budowy domu drewnianego nie ma czasu na gromadzenie dodatkowych środków, dlatego cały budżet jest opłacany z góry. Oszczędzanie pieniędzy podczas budowy będzie trudne, jeśli ktoś nie ma wszystkich środków od razu, ponieważ w przypadku kredytu nie stanowi to problemu.
Brak akumulacji ciepła
Dom drewniany bardzo szybko nagrzewa się w zimie, ale także w lecie. Choć zimą dom bardzo szybko się nagrzewa, to latem szybko się wychładza. Aby wnętrze nie było cieplejsze niż życzą sobie tego właściciele, należy latem zabezpieczyć okna od strony nasłonecznionej.
Konserwacja
Drewno wymaga konserwacji i regularnej obserwacji.
Wady domów murowanych
Domy murowane mają też swoje wady.
Długi czas budowy
Długi okres budowy jest wspólny dla takich budynków. Od jednego do dwóch lat przygotowań, konieczność sezonowania, zatrudniania kilku ekip budowlanych, a także przewaga prac w suchych i ciepłych porach roku to jedne z problemów. Dodatkowo, niektóre prace najlepiej wykonywać właśnie w tych porach roku.
Koszty kredytu
Na koszt budowy wpływa nie tylko cena domu (która jest o 30% wyższa niż w przypadku konstrukcji drewnianych), ale także koszt utrzymania w trakcie budowy. Ponieważ na przeprowadzkę trzeba czekać dwa lata, trzeba więc zapłacić za inne mieszkanie, a często także… za kredyt, który opłaca budowę.
Kłopotliwe prowadzenie instalacji
W kłopotliwych układach instalacji, instalacja sanitarna często wymaga wykonania bruzd.
Dom drewniany czy murowany? Który buduje się szybciej
Fundamenty domu drewnianego lub murowanego są zazwyczaj wylewane jako pierwsze, ponieważ te dwa etapy budowy są zupełnie różne w czasie.
Dom drewniany można zbudować na działce w zaledwie kilka tygodni w firmie Master House. Dom dostarczany jest zazwyczaj w 2-3 tygodnie od złożenia zamówienia. Proces montażu trwa 3-4 dni. Oznacza to, że domu murowanego nie da się zbudować w czasie krótszym niż miesiąc. Tradycyjna budowa domu drewnianego zabiera 2-3 miesięcy.
Budowa domu murowanego trwa dłużej ze względu na to, że podczas budowy wykonywane są prace mokre. Zwykle trwa to od 1,5 do 2 lat, a w domach pasywnych mogą trwać nawet 3 lata. W pierwszym roku prawie zawsze doprowadza się dom do stanu surowego, a w kolejnym roku następuje sezonowanie i wykańczanie. Trudno jest zapewnić odpowiednie terminy budowy domu murowanego. Nawet najbardziej starannie zaplanowany harmonogram nie skróci czasu potrzebnego na wybudowanie nieruchomości do standardów domów drewnianych.
Ile kosztuje ogrzewanie domu drewnianego i murowanego?
Dylemat dom drewniany czy murowany można rozwiązać, jeśli weźmiemy pod uwagę zarówno wydatki na ogrzewanie, jak i technologię domu pasywnego. Niestety, odpowiedź nie jest prosta. Zarówno domy drewniane, jak i murowane mogą być wydajne, a nawet pasywne. Nawet jeśli zdecydujemy się na jakąś technologię, ważne jest, aby przemyśleć projekt tak, aby dom był tani w ogrzewaniu.
Choć domy drewniane i murowane budowane są z różnych materiałów, ich charakterystyka cieplna będzie inna. Dom drewniany nagrzewa się bardzo szybko – właściciele mówią, że nawet o kilka stopni w ciągu godziny. W domu murowanym proces ten trwa kilka godzin, ale już nagrzany dom powoli traci temperaturę.
Koszt budowy domu drewnianego i murowanego
Kluczowe jest dokładne oszacowanie kosztów budowy domu przed jego planowaniem. Złożoność bryły, koszt materiałów budowlanych, koszty pracy, koszt piwnicy, technologia budowy to czynniki, które mogą wpłynąć na koszt budowy.
Warto wiedzieć, że projekt będzie miał odzwierciedlenie w kosztach budowy, jak i eksploatacji budynku. Wszelkie luksusy w projekcie również będą miały wpływ na koszt budowy, ale również eksploatacji. Tak jak złożoność bryły, skomplikowane dachy i tak dalej, zwiększają koszt budowy, jak i ogrzewania budynku. Podobnie piwnica, mimo swojej użyteczności, zwiększa zarówno koszt budowy (w 20% przypadków!), jak i ogrzewania budynku.
Warto zwrócić uwagę na planowanie technologii budowy w szczególności przy rozważaniu ogrzewania. W pozostałym zakresie koszty eksploatacji nieruchomości będą podobne.
Koszt budowy domu murowanego
Stworzenie domu murowanego może kosztować od 250 000-300 000 zł. Zakłada to dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych, który został wyłączony z użytkowania. Dodatkowo o 20% wzrośnie podpiwniczenie domu. Częściej spotykane są dachy dwuspadowe, o czym wspomniano wcześniej.
Koszt budowy domu drewnianego
Budowa domu drewnianego może być tańsza od murowanego nawet o 30%, ale w większości przypadków oszczędności wynoszą około 5-8%. Dom szkieletowy, dom z bali w praktyce będzie miał zazwyczaj mniej więcej taką samą cenę jak dom murowany.
Czy warto budować dom drewniany, czy lepiej murowany?
Istnieją zarówno zalety, jak i wady domów drewnianych i murowanych. Zanim dokonamy wyboru, warto rozważyć kilka rzeczy. Na przykład finanse. Budując z kredytu, można zdecydować się na którąś z technologii, ale inwestując własne pieniądze, należy realistycznie ocenić ich stan. Czy jesteś w stanie poczekać kilka lat przed przeprowadzką? Czy sprawa jest pilna? Czy projekt domu będzie możliwy do wykonania w wybranej technologii? Czy materiał użyty do budowy domu jest dobry dla środowiska? Ważne jest, aby zastanowić się, ile energii materiały użyte do budowy domu pozwolą zaoszczędzić konsumentowi. To Twoje osobiste preferencje dotyczące materiałów budowlanych, które zwykle różnią się od inwestorskich.
Rozsądnie jest odwiedzić kilka budynków przed podjęciem ostatecznej decyzji. Nie tylko mogą poinformować cię o tym, jak domy zostały zbudowane, ale także mają połączenia ze specjalistami, którzy pomogli im osiągnąć zadowalający wynik. Mogą również dostarczyć Ci szczegółowych informacji na temat domów.