Sunnyergia.pl

Zyskaj darmową energię

Kategorie

Kategorie

Pompy ciepła Klimatyzacja Nowości Ogrzewanie Popularne

Czy ogrzewanie domu klimatyzacją jest możliwe

W Polsce wiele osób wciąż wybiera standardowe rozwiązania grzewcze. Dzieje się tak głównie dlatego, że jeszcze kilka lat temu każdego roku mieliśmy naprawdę srogą zimę.

W tamtym czasie klimatyzatory dostępne na rynku nie miały wystarczająco dobrych komponentów, by zapewnić wystarczającą moc grzewczą. Nietrudno jednak zauważyć zmiany – zarówno w samym klimacie, jak i w rozwiązaniach technologicznych oferowanych przez producentów. Co warto wiedzieć? Jakie są zalety ogrzewania za pomocą klimatyzacji? Czy rzeczywiście jest to przydatne jako

Za najlepsze modele uważamy klimatyzatory, które mogą pracować w bardzo niskich temperaturach. Takie urządzenia mogą pracować w temperaturze zewnętrznej -15ºC lub niższej.

Taki klimatyzator może być używany do ogrzewania domu w najzimniejsze dni. Nawet jeśli klimatyzator nie ma niskiego zakresu temperatur, wiemy, że dla niektórych osób funkcja ogrzewania jest bardzo ważna.

Kiedy dodajemy klimatyzator do ogrzewania, upewniamy się, że urządzenie nadal będzie w stanie zapewnić wystarczającą ilość ciepła, gdy na zewnątrz jest naprawdę zimno. Postanowiliśmy, że wydajność przy -10°C nie powinna być mniejsza niż nominalna, a spadek mocy przy -15°C nie powinien być większy niż 10%.

Zwykle myślimy o klimatyzatorach jako o urządzeniach, które mogą jedynie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, a nie ogrzać je czy dogrzać. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że jeszcze kilka lat temu klimatyzatory miały tylko funkcję chłodzenia.

Skąd pochodzi ciepło z klimatyzatora?

Klimatyzator składa się z dwóch części – jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej. Są one połączone ze sobą za pomocą rurociągu. W podstawowym trybie pracy, jakim jest chłodzenie, jednostka wewnętrzna usuwa ciepło z pomieszczenia. To sprawia, że jest ono zimne. Jednostka zewnętrzna również usuwa ciepło z pomieszczenia.

Ciepło w jednostce wewnętrznej jest uzyskiwane przez odwrócenie systemu. Jednostka zewnętrzna staje się jednostką „chłodzącą”. Łatwo jest zmienić tryb pracy z chłodzenia na ogrzewanie i odwrotnie. Możesz to zrobić, naciskając jeden przycisk na pilocie zdalnego sterowania.

Klimatyzator może być ekonomicznym sposobem ogrzewania domu.

Zastanawiając się nad ekonomiką ogrzewania pomieszczenia za pomocą klimatyzatora, powinieneś wziąć pod uwagę:

  • Dostępne i istniejące w danym miejscu źródła ogrzewania
  • Komfort użytkowania
  • Poziom hałasu
  • Sposób uruchamiania i utrzymywania temperatury
  • Szybkość działania
  • Niezawodność
  • Czystość
  • Koszt

 

Ogrzewanie za pomocą klimatyzatora jest uważane za rzadki sposób ogrzewania domu, zwłaszcza jeśli masz do dyspozycji linię gazową lub inny rodzaj ogrzewania. Jeśli masz jedną z tych opcji, nie ma sensu kupować klimatyzatora, bo nie będzie działał tak dobrze.

Są jednak korzyści z korzystania z tych innych źródeł. Każde z nich zwykle wymaga dużo czasu, by je uruchomić, co często można opóźnić, by zaoszczędzić na kosztach. Tutaj przewaga klimatyzacji jest oczywista – można ją włączyć tak samo łatwo jak telewizor.

Klimatyzator to dobry sposób na utrzymanie ciepła, gdy pogoda nie jest zbyt zimna. Nazywa się to okresem przejściowym. Pora roku, w której pogoda zmienia się z jednej pory roku na drugą, nazywana jest okresem przejściowym.

Niektóre z tych tradycyjnych źródeł ciepła (piec węglowy, węgiel groszek, kominek itp.) wymagają częstego dokładania opału i mogą być brudne. Ważną zaletą klimatyzatora jest to, że jego źródłem zasilania jest energia elektryczna. Oznacza to, że czynnik chłodniczy krąży w zamkniętym systemie.

Klimatyzatory wykorzystują czystą energię, co jest lepsze dla środowiska niż urządzenia, które wytwarzają smog.

Musisz obliczyć, ile energii zużywa Twój klimatyzator na wytworzenie ciepła. Pomoże Ci to ustalić, ile będzie Cię kosztować eksploatacja klimatyzatora. Możesz w tym celu posłużyć się liczbami z katalogów.

Większość klimatyzatorów traci dużo na wydajności, gdy temperatura spada. Oznacza to, że zużywają więcej energii, by pracować w niższych temperaturach niż te, które są podane w katalogach. Na przykład nawet w temperaturach powyżej zera urządzenia te mogą stracić do 20% swojej efektywności. Porozmawiamy więc o zużyciu energii i klimatyzatorach

Kolejną ogromną zaletą klimatyzacji w ogrzewaniu jest szybkość reakcji. Ciepłe powietrze jest wdmuchiwane do pomieszczenia szybko po włączeniu urządzenia. Klimatyzator ma też system filtrów, który usuwa z powietrza kurz, roztocza, alergeny i inne cząsteczki.

Wybierając źródło ciepła, wiele osób bierze pod uwagę także koszt zakupu i instalacji urządzenia. O ile grzejniki elektryczne można podłączyć samodzielnie, o tyle każde z pozostałych źródeł ciepła wymaga podłączenia i uruchomienia przez specjalistę. Koszt instalacji, montażu i uruchomienia klimatyzatora w przypadku prostej i krótkiej instalacji

Czy powinieneś zdecydować się na system ogrzewania klimatyzacją w swoim domu?

Ogrzewanie za pomocą klimatyzatora to dobry pomysł. Jest skuteczne i nie zużywa dużo prądu, co pozwala zaoszczędzić pieniądze. Każdy może go używać, wygląda ładnie, a powietrze, które z niego wychodzi, jest ciepłe i czyste. To dobry pomysł, by go kupić, zwłaszcza jeśli pomyślisz o tym, jak często będziesz go używać