Sunnyergia.pl

Zyskaj darmową energię

Kategorie

Kategorie

Budowa domu Popularne

Deweloper czy generalny wykonawca – jaka jest różnica?

Realizacja inwestycji może przebiegać na różne sposoby. W budownictwie jednorodzinnym przeważa system gospodarczy, większe inwestycje są realizowane przez wykonawcę i podwykonawców, a poważniejsze przez generalnego wykonawcę. Na rynku pojawia się również deweloper. Jak odnaleźć się w tych wszystkich terminach? Sprawdź!

Kim jest generalny wykonawca inwestycji?

W ogólnym rozumieniu generalny wykonawca inwestycji to firma lub większe przedsiębiorstwo, którego zadaniem jest przeprowadzenie wszystkich prac budowlanych w danej inwestycji. Jego zadania pojawiają się już na etapie prac ziemnych, a kończą w momencie przekazania symbolicznych kluczy oznaczających pełne zakończenie inwestycji. Generalny wykonawca dba o każdy aspekt budowy, zaczynając od zarządzania nią, przez audyt każdego etapu, bezpieczeństwo, zgodność ze sztuką budowlaną, dostarczanie materiałów i wznoszenie konstrukcji. Zatrudniając takie przedsiębiorstwo, inwestor może liczyć na kompleksowe przeprowadzenie prac inwestycyjnych na etapie budowy i wykończenia wnętrza.

Kim jest deweloper i jakie ma zadania?

Deweloper to o wiele szersze pojęcie w kontekście przeprowadzania inwestycji. Dlaczego? Ponieważ deweloper zarządza nie tylko całym procesem wznoszenia budynku, ale też zajmuje się kupnem nieruchomości pod budowę oraz przeprowadza sprzedaż gotowej inwestycji. Co ważne nie musi on bezpośrednio uczestniczyć w procesie realizacji prac budowlanych tak jak generalny wykonawca inwestycji. Jego zadaniem jest jedynie nadzorowanie i ewentualnie zarządzanie postępami prac czy zatrudnianie podwykonawców. Oczywiście brak fizycznego zaangażowania w prace budowlane nie oznacza, że deweloper nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne usterki. To właśnie on odpowiada za wszystko, co ma związek z inwestycją.

Deweloper czy generalny wykonawca?

Dużo zależy od tego, jaki rodzaj inwestycji Cię interesuje. Inwestorzy zainteresowani wzniesieniem domu jednorodzinnego czy większego budynku w sektorze przemysłowym zapewne będą zainteresowani wsparciem, jakie zapewnia generalny wykonawca inwestycji. Wtedy każdy aspekt prowadzenia prac budowlanych jest przeniesiony na dane przedsiębiorstwo lub mniejszą firmę. Takie rozwiązanie daje większy wpływ inwestorowi na całokształt projektu. Zarządza też całym procesem.

Natomiast sięgając po ofertę dewelopera, nie masz wpływu na ostateczny kształt inwestycji. Jako inwestor dokonujesz w zasadzie jedynie zakupu gotowego budynku, który był wznoszony przez dewelopera. Jest to najlepsza opcja dla tych, których interesuje szybkie nabycie nieruchomości.

Deweloper czy generalny wykonawca – podsumowanie

Pojęcie dewelopera i generalnego wykonawcy inwestycji mocno różni się od siebie. Chociaż oba podmioty zajmują się sektorem budowlanym, to odpowiadają za inne cele inwestycyjne w trakcie wznoszenia konstrukcji. Dla przedsiębiorców i osób, które chcą wznieść nieruchomość na już posiadanej działce, generalne wykonawstwo jest najlepszą opcją. Oferta deweloperów natomiast sprawdzi się dla wszystkich tych, których interesuje jedynie zakup nieruchomości i jej wykorzystywanie.