Domy modułowe – ile kosztują i czy są trwałe

Domy modułowe zyskują w Polsce coraz większą popularność. Można je wybudować za mniej niż 100 tys. zł, a ich budowa trwa do dwóch miesięcy. Omawiamy specyfikę tej konstrukcji, jej zalety i wady, ile kosztuje i jak można ją ubezpieczyć.

Początkowo domy modułowe spełniały funkcje budynków tymczasowych, które, z racji szybkiego montażu, można było postawić np. w miejscach, w których doszło do klęsk żywiołowych i w ten sposób doraźnie rozwiązać problem zakwaterowania okolicznej ludności. Te konstrukcje przypominały bardziej kontenery, niż klasyczne budynki mieszkalne.

Obecnie domy modułowe są szczególnie popularne w Ameryce Północnej i Skandynawii, gdzie konkurują z klasycznymi budynkami murowanymi. W Polsce natomiast zyskują na popularności w wyniku pandemii, podczas której wiele osób chciało w jak najkrótszym czasie wybudować dom za miastem – oceniają eksperci.

Czym są domy modułowe?

Nazwa domu modułowego jednoznacznie wskazuje na to, czym jest: mieszkaniem zbudowanym z elementów modułowych. Buduje się je z produkowanych komercyjnie, prefabrykowanych elementów, takich jak keramzytobeton. Domy modułowe mogą być również budowane w technologii szkieletowej.

Niezależny konstrukcyjnie dom z płyt OSB-3 i stiuku można zamontować na zewnątrz istniejącej konstrukcji, sprawiając wrażenie tradycyjnego domu murowanego. Oczywiście całość mocowana jest do wcześniej przygotowanych fundamentów – są to konstrukcje trwale zakotwiczone w gruncie. Powstaje zatem w pełni użyteczny, całoroczny lokal mieszkalny.

Jak budowane są domy modułowe?

Podczas tworzenia domów modułowych muszą wystąpić dwie fazy. Pierwsza faza ma miejsce na hali produkcyjnej, gdzie powstają moduły, czyli przestrzenne prefabrykaty. Są one tworzone w taki sposób, aby idealnie do siebie pasowały. Następnie rozpoczyna się montaż na działce budowlanej, gdzie powstały już fundamenty.

Istnieje ograniczona liczba standardów projektowania domów modułowych dostępnych, więc są duże szanse, że będziesz musiał pójść na kompromis w sprawie specyfiki swojego konkretnego budynku. Ze względu na logistykę i koszty, niektóre opcje mogą nie być wykonalne, na przykład.

Czas potrzebny na budowę domu modułowego wynosi od dwóch do trzech miesięcy, przy czym większość czasu zajmuje wykonanie modułów. W sprzyjających warunkach pogodowych montaż domu trwa zaledwie kilka dni, nie licząc czasu poświęconego na przygotowanie działki i budowę fundamentów.

Na małych działkach można budować domy modułowe bez pozwolenia na budowę ( wystarczy zgłoszenie w urzędzie dzielnicy). Ogranicza to liczbę formalności i pozwala zaoszczędzić czas. W przypadku budynków większych niż 35 m kw. ubieganie się o pozwolenie na budowę jest w zasadzie takie samo jak w przypadku domów murowanych.

Ile kosztuje dom modułowy?

Na ostateczny koszt domu modułowego wpływa wiele czynników, m.in. metraż, liczba pięter, cena transportu modułów, wyszukane rozwiązania technologiczne itd. Proces tworzenia takiej konstrukcji najczęściej wygląda tak: nabywca samodzielnie przygotowuje fundamenty, następnie wybiera projekt i zamawia dom, a firma budowlana tworzy prefabrykaty, które następnie są dostarczane na działkę i montowane. W Polsce nie ma zbyt wielu ofert domów modułowych z drugiej ręki, ale można je kupić.

Budowa domu modułowego kosztuje co najmniej 1200 zł za metr kwadratowy, jak podaje totalmoney.pl. Jednak koszty podawane przez producentów rzadko zawierają przygotowanie terenu, a czasem także opłatę za transport.

W sprzedaży popularne są modułowe domy o powierzchni 35 metrów kwadratowych. Od 110 tys. do 115 tys. zł wahają się ceny tych domów. Kwoty te nie obejmują wykończenia budynku ani przygotowania terenu, czyli wylania fundamentów i doprowadzenia mediów. Zawierają natomiast koszt transportu modułów do miejsca, w którym powstanie dom.

Domy modułowe o większym metrażu są droższe. Całoroczny budynek z prefabrykatów o powierzchni użytkowej 48,7 mkw. to koszt 178 000 zł netto. Dwa razy większa powierzchnia (100,4 mkw.) to dwa razy wyższa cena (349 000 zł). 239,4 mkw. kosztuje 770 900 zł. Wszystkie te kwoty nie uwzględniają kosztów dostawy oraz przygotowania działki.

Jak ubezpieczyć dom modułowy?

Domy modułowe są dziś opracowywane tak, aby spełniały wszystkie potrzeby związane z całorocznym życiem, w tym również ochronę ubezpieczeniową dla ścian, stałych elementów i wyposażenia domów modułowych. W rezultacie polisa może obejmować ściany, stałe elementy i wyposażenie domu modułowego, jak również wszystkie dodatki, które są dostępne dla bardziej tradycyjnej konstrukcji.

Z ochrony ubezpieczeniowej często wyłączone są budynki pustostany, budynki przeznaczone do rozbiórki lub budynki powstałe niezgodnie z prawem. Trudno jest również uzyskać polisę ubezpieczeniową dla konstrukcji, które nie są trwale związane z gruntem, czyli nie posiadają fundamentów lub są szczególnie narażone na działanie ognia. Polisę na nasz dom modułowy kupimy bez zastanowienia.

Jeśli musisz kupić polisę dla nieruchomości w budowie, jej forma i zakres są uproszczone i ograniczone. Jest to polisa, którą musisz kupić dla budynków, które są w trakcie budowy, rozbudowy, przebudowy, nadbudowy lub przechodzą gruntowny remont.

Jakie są zalety domów modułowych?

Domy modułowe są szybsze w budowie niż jakakolwiek inna technologia budowlana, co czyni je idealnymi dla projektów szybkiej budowy. Są również ekonomiczne w eksploatacji (niskie koszty ogrzewania) i dźwiękoszczelne. Można je budować we wszystkich porach roku i warunkach pogodowych, są też ergonomiczne. Etapem montażu zajmują się firmy dostarczające domy prefabrykowane, dzięki czemu nie musimy „monitorować” ekipy budowlanej, a poślizgi w czasie zdarzają się rzadziej.

Dostępnych jest tylko kilka wariantów zabudowy i trudno byłoby wprowadzić znaczące zmiany w projekcie. Wyzwaniem może być również znalezienie firmy specjalizującej się w danej technologii. Ponieważ w Polsce jest tak mało domów modułowych, domy modułowe są mniej trwałe niż domy murowane. Zależy to oczywiście od wybranych materiałów i technologii, a także od użytkowania, po 50 latach konieczny jest generalny remont, ich „trwałość” szacuje się na 100 lat. Gdy zaciągamy kredyt hipoteczny, banki mogą stosować nieco inne zasady niż w przypadku tradycyjnych nieruchomości.

Jak zaprojektować dom modułowy?

Gotowe domy modułowe są zazwyczaj oferowane przez firmy zajmujące się tworzeniem domów modułowych. W wielu przypadkach indywidualizacja jest przy tej technologii niemożliwa, a w niektórych wręcz niemożliwa.

Ile trwa postawienie domu modułowego?

Cały proces powstawania domu modułowego trwa od 2 do 3 miesięcy, z czego około 80% czasu zajmuje przygotowanie prefabrykatów. Samo montowanie elementów domu na działce budowlanej to raptem kilka dni.

Czy na postawienie domu modułowego muszę mieć pozwolenie?

Domy modułowe o powierzchni użytkowej nie większej niż 35 metrów kwadratowych można budować bez pozwolenia – wymagane jest jedynie zgłoszenie. Aby wybudować większe konstrukcje, należy już złożyć wniosek o pozwolenie, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych domów murowanych.

Czy można wziąć kredyt na dom modułowy?

Owszem, jest to możliwe, ale przy spełnieniu takich warunków, jak całoroczny charakter budynku czy trwałe związanie z gruntem, czasem także udzielenie dodatkowej gwarancji finansowej, np. w postaci innej nieruchomości.