Montaż fotowoltaiki wiąże się z niemałym wydatkiem. W zależności od potrzeb energetycznych, instalacja może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Darmowy prąd ze słońca kusi wiele osób, ale czy fotowoltaika się opłaca w Polskim klimacie? Przecież od jesieni do wiosny jest zimno a dzień jest bardzo krótki.
Jak działa fotowoltaika
Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu domu lub w ogródku produkuje energię elektryczną. Panele dzięki promieniowaniu słonecznemu wytwarzają prąd stały, który następnie jest przetwarzany przez specjalny falownik fotowoltaiczny na prąd zmienny-czyli taki jaki płynie w gniazdkach.
Prąd z fotowoltaiki w pierwszej kolejności jest zużywany przez włączone w domu urządzenia. Czyli w słoneczny dzień, włączona pralka, lodówka czy telewizor korzystają z ekologicznego i darmowego prądu. Jeżeli zajdzie słońce to ewentualne braki są uzupełniane prądem z sieci energetycznej. Z kolei w sytuacji gdy fotowoltaika produkuje więcej prądu niż mogą zużyć urządzenia w domu, nadmiar jest zliczany przez specjalny dwukierunkowy licznik i oddawany do sieci. Dzięki temu prąd z fotowoltaiki może zasilić również domy sąsiadów a w skali całej okolicy zapotrzebowanie na energię z elektrowni spada.
Bilansowanie energii z fotowoltaiki
Oddany do sieci nadmiar prądu jest zliczany przez licznik dwukierunkowy, co daje możliwość rozliczenia z zakładem energetycznym. Instalacje fotowoltaiczne które zostały założone do końca 2021 mogły skorzystać z gwarantowanego ustawą systemu opustów, czyli bilansowania energii. W przypadku instalacji fotowoltaicznej do 10 kWp, każdą oddaną do sieci kWh można odebrać w 80% w ciągu roku. W ten sposób właściciel fotowoltaiki może od wiosny do wczesnej jesieni produkować prąd który zaspokaja bieżące potrzeby i jednocześnie buduje wirtualną nadwyżkę z której można skorzystać każdej nocy oraz przede wszystkim zimą.
Nowy pomysł na rozliczenie produkowanej energii nad jakim pracują politycy zakłada sprzedaż nadwyżek energii. Dla większości prosumentów może to być rozwiązanie mniej opłacalne. Cena kupowanej energii składa się bowiem z ceny detalicznej za energię oraz kosztów stałych. Sprzedaż prądu z fotowoltaiki odbywałaby się po cenie hurtowej z roku ubiegłego i bez kosztów stałych. Cena sprzedaży mogłaby być więc o prawie połowę niższa niż cena zakupu.
Fotowoltaika w Polsce
W Polsce panuje klimat umiarkowany. Ilość dni słonecznych nie jest jednak aż taka mała. Należy pamiętać, że fotowoltaika może pracować w ujemnych temperaturach. Zimny ale słoneczny styczniowy dzień to wymarzone warunki do produkcji energii. Oczywiście w styczniu dzień jest krótszy niż w czerwcu więc w ciągu dnia fotowoltaika wyprodukuje mniej prądu. Nie jest jednak tak jak w przypadku paneli słonecznych do podgrzewania wody, że zimą należy je odłączyć.
Panele fotowoltaiczne mogą pracować nawet przy częściowym zachmurzeniu. Oczywiście produkcja prądu spada proporcjonalnie do mniejszej ilości światła. Wystarczy jednak żeby słońce wyszło zza chmur aby instalacja fotowoltaiczna znowu mogła pracować z pełną mocą.
Oszczędności dzięki fotowoltaice
Instalacja fotowoltaiczna powinna być dobrze dobrana do potrzeb domowników. Audyt energetyczny powinien uwzględniać całoroczne zapotrzebowanie na prąd. Wskazane jest aby przy audycie energetycznym uwzględnić również plany zakupowe. Montaż klimatyzacji, wymiana płyty gazowej na indukcyjną czy zakup samochodu elektrycznego i ładowanie go za pomocą ładowarki Wallbox mogą znacząco wpłynąć na zużycie prądu. Zwłaszcza połączenie wiaty fotowoltaicznej (czyli carportu) i Wallboxa pozwala najefektywniej połączyć zalety produkcji darmowego prądu i ładowania samochodów elektrycznych.
Doświadczenie uczy, że po montażu fotowoltaiki, zużycie prądu rośnie. Darmowy prąd i niskie rachunki zachęcają do wymiany lub dokupienia sprzętu. Przyczyniają się do tego również oszczędności które powstają dzięki obniżeniu rachunków za prąd.
Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna powinna zapewnić taką ilość prądu żeby w skali całego roku zapewnić niskie rachunki. W przypadku systemu z bilansowaniem energii jest to bardzo proste. Znając roczne zapotrzebowanie na prąd wystarczy dobrać instalację fotowoltaiczną która wyprodukuje potrzebną ilość + 20% zapasu który pokryje prowizję zakładu energetycznego. Nowy system rozliczania oparty o handel energią będzie wymagał zwiększenia mocy instalacji lub systemów które zwiększą autokonsumpcję energii lub pozwolą na magazynowanie prądu z fotowoltaiki.