Sunnyergia.pl

Zyskaj darmową energię

Kategorie

Kategorie

Budowa domu Popularne

Ile kosztuje dom prefabrykowany

Domy prefabrykowane mogą być budowane szybko i przy niskich kosztach inwestycyjnych przy użyciu drewna, stali, materiałów izolacyjnych, betonu prefabrykowanego lub keramzytobetonu. Zamiast przywozić gotowe części na miejsce budowy, montaż odbywa się na miejscu. Dowiedz się, ile kosztują rozwiązania domów prefabrykowanych.

Budowa domów z prefabrykatów staje się w Polsce coraz bardziej popularna ze względu na możliwość znacznego skrócenia procesu budowy i obniżenia jej kosztów. Osoby zainteresowane czymś innym niż tradycyjne budownictwo murowane coraz częściej wybierają jako opcję budynki prefabrykowane. Powstają one tak naprawdę w ciągu kilku tygodni. O tym, jakie byłyby koszty w przypadku wyboru różnych rodzajów budynków prefabrykowanych, można dowiedzieć się, sprawdzając poniższe informacje.

Typy domów prefabrykowanych

Istnieje kilka różnych technologii umożliwiających budowę domu prefabrykowanego. Wśród nich są:

– domy w technologii szkieletu stalowego lub drewnianego (szkielet prefabrykowany),

– domy prefabrykowane z betonu,

– domy prefabrykowane z karamzytobetonu

Budowa domu prefabrykowanego składa się z wielu etapów. Najpierw produkowane są fabryczne elementy, a następnie przewożone na podwórko, gdzie są montowane zgodnie z projektem. Ze względu na tę metodę, tego typu domy nadają się nie tylko do użytku letniego, ale także do całorocznego mieszkania. Z szkieletu wykonuje się stalowe lub drewniane ramy, na których umieszcza się płyty izolacyjne, takie jak styropian czy wełna mineralna.

Domy z betonu prefabrykowanego powstają szybko i stały się teraz lekkie, niedrogie i wszechstronne. Ponadto, prefabrykaty betonowe są dostosowane do wymagań klienta w konstrukcji ścian i sufitów. Technologia stosowana do ich produkcji zapewnia ich trwałość. Z prefabrykatów betonowych wykonuje się również ściany i stropy, które są dostosowane do wymagań klienta. Wbrew pozorom domy z prefabrykatów betonowych buduje się szybko, a beton stał się materiałem niedrogim, lekkim i uniwersalnym.

Domy drewniane, podobnie jak domy z bali, zapewniają atrakcyjny wygląd i odpowiednie parametry użytkowe. Ponadto takie budynki prefabrykowane są przyjazne dla środowiska i trwałe. Jest to jednak jedno z najdroższych rozwiązań budowy domu z prefabrykatów. Na pewno droższe niż w przypadku keramzytu czy betonu.

Ile kosztuje dom prefabrykowany?

Przy budowie projektu domu prefabrykowanego trzeba będzie ponieść koszty wstępne, wynoszące od 4500-5500 zł za oryginalny pomysł lub 3000-4000 zł za gotowy.

Koszt wyrobów gotowych doprowadzonych do standardu „pod klucz” lub wykończenia jest różny w zależności od technologii budowy domu prefabrykowanego. Orientacyjne ceny znajdują się w tabeli.

Koszt budowy domu prefabrykowanego pod klucz kształtują się następująco:

  • dom ze szkieletem drewnianym – 2500 do 3000 zł za m2
  • dom drewniany z bali – 2400 do 4000 zł za m2
  • dom z keramzytu – 2500 do 3000 zł za m2
  • dom z prefabrykatu betonowego – 3500 do 4000 zł za m2

Jaka jest trwałość domów prefabrykowanych?

Błędne jest myślenie, że różnego rodzaju konstrukcje prefabrykowane to konstrukcje o niskiej trwałości. Może się okazać, że wcale tak nie jest. Na przykład budynki z bali lub konstrukcje drewniane prefabrykowane wcześniej są w stanie zagwarantować inwestycję na 30 lat. Jeśli zachowane zostaną warunki technologiczne produkcji i montażu domów, a także utrzymane zostaną odpowiednie parametry termiczne i wilgotnościowe, konstrukcje drewniane posłużą znacznie dłużej.