Popularność pomp ciepła stale rośnie, mimo to podjęcie ostatecznej decyzji o wyborze tego rodzaju urządzenia grzewczego obarczone jest wieloma wątpliwościami. Czy warto zaufać nowoczesnym rozwiązaniom i postawić na ekologiczne źródło ciepła? Przeczytaj i zobacz, czy pompa ciepła się opłaca.
Instalacja pompy ciepła – wątpliwości
Podjęcie decyzji o instalacji pompy ciepła na ogół nie jest oczywiste – głównie ze względu na koszty inwestycji (zwłaszcza w przypadku gruntowych pomp ciepła) i oczekiwany okres zwrotu. Wielu właścicieli budynków modernizowanych dodatkowo obawia się trudności związanych ze współpracą pompy ciepła z istniejącym systemem ogrzewania grzejnikowego. Zgodnie z powszechną opinią, pompa ciepła najefektywniej współpracuje z ogrzewaniem niskotemperaturowym (płaszczyznowym, w tym podłogowym). Jest to zgodne z prawdą, mimo to obecność grzejników nie wyklucza instalacji pompy ciepła – istnieje bowiem możliwość zastosowania systemu biwalentnego, zakładającego montaż dodatkowego źródła ciepła, wspierającego pracę pompy ciepła.
Instalacja pompy ciepła – korzyści
Korzyści z instalacji pompy ciepła są niezaprzeczalne:
– urządzenie zapewnia wysoki komfort użytkowania – jest niemal bezobsługowe i pozwala na czystą eksploatację, instalacja może być zaś zarządzana zdalnie;
– pompa ciepła latem może funkcjonować jako klimatyzator, tzn. odbierać ciepło z pomieszczenia i obniżać temperaturę we wnętrzu;
– pompa ciepła może być zainstalowana bez względu na powierzchnię działki. W przypadku działek o niewielkich rozmiarach eksperci zalecają montaż pompy ciepła powietrze-woda;
– pompa ciepła może być instalowana w budynkach modernizowanych i może stanowić źródło ciepła współpracujące z instalacją zastaną. Nie ma zatem konieczności przeprowadzania całkowitej zmiany urządzenia grzewczego;
– pozyskiwanie ciepła z odnawialnych źródeł energii jedynie w minimalnym stopniu wykorzystuje prąd pochodzący z elektrowni i pozwala całkowicie zredukować emisję spalin do środowiska.
Czy instalacja pompy ciepła się opłaca?
Montaż pompy ciepła jest szczególnie opłacalny wówczas gdy dotychczasowym sposobem ogrzewania budynku jednorodzinnego był kocioł opalany olejem lub propanem. Nowoczesna instalacja grzewcza może (w odpowiednich warunkach), zminimalizować koszty ogrzewania budynku jednorodzinnego o niemal 100%, a w sytuacji, gdy współpracuje z innym urządzeniem grzewczym – średnio o 60%. Co więcej, czas zwrotu inwestycji, w porównaniu z ogrzewaniem budynku paliwem stałym wynosi 5-7 lat (w przypadku nowych budynków). Korzystając z oferty https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/ogrzewanie/pompa-ciepla, nie musisz obawiać się o wysokość kosztów inwestycji. TAURON daje możliwość rozłożenia jej wartości nawet na 12 lat, pozwala także starać się o dotację lub dofinansowanie (do 4200 zł) w ramach obowiązujących programów – „Czyste Powietrze” i „Ogrzej się z TAURONEM”.
Korzystając z powyższych możliwości, możesz sprawić, że jedynym wydatkiem, jaki poniesiesz, będzie opłacanie energii elektrycznej. Wysokość rachunków każdorazowo będzie uzależniona od kilku czynników, m.in. powierzchni ogrzewanego budynku i wysokości strat ciepła.
Sprawdź nasze pozostałe oferty:
Więcej informacji o fotowoltaice od TAURONA znajdziesz pod adresem: https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/fotowoltaika.
Więcej informacji o fotowoltaice dla firm od TAURONA znajdziesz pod adresem: https://www.tauron.pl/dla-firm/urzadzenia/fotowoltaika.
Więcej informacji o pompie ciepła od TAURONA znajdziesz pod adresem: https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/ogrzewanie/pompa-ciepla.
Więcej informacji o dofinansowaniach do fotowoltaiki znajdziesz pod adresem: https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/fotowoltaika/finansowanie-i-dofinansowania.
Więcej informacji o magazynach energii od TAURONA znajdziesz pod adresem: https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/magazyn-energii.
Więcej informacji o klimatyzacji dla domu od TAURONA znajdziesz pod adresem: https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/klimatyzacja.