Twój email
Imię i nazwisko
Telefon
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
29 października 2019

Rynek instalacji fotowoltaicznych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, jednak przepisy oraz regulacje prawne nie za bardzo za tym nadążają.

Liczba instalowanych domowych elektrowni rodzi nowe i specyficzne wymagania, co do prawidłowej a przede wszystkim bezpiecznej pracy instalacji PV, a te póki co są zazwyczaj traktowane po macoszemu.

Nieświadomy niczego klient za kryterium wyboru firmy instalatorskiej stawia głównie najniższą cenę. A cena instalacji PV, to nie tylko panele i inwerter, to także kable solarne, odpowiednie uziemienie oraz ZABEZPIECZENIA ELEKTRYCZNE.

Panele są źródłem wysokiego napięcia. Każdy panel podaje napięcie w przedziale 30-40 V. Biorąc pod uwagę fakt, że panele łączymy ze sobą szeregowo, ich napięcie sumuje się, co w efekcie, w domowych instalacjach fotowoltaicznych daje nam napięcie rzędu 400-1500 V prądu stałego na string.Należy wspomnieć też o tym, że prąd zwarciowy paneli jest bliski ich prądowi znamionowemu. Równie istotną kwestią jest także różnica polaryzacji prądu podczas nieprawidłowej pracy generatora PV.Dlatego też jedną z ważniejszych części systemu fotowoltaicznego są urządzenia zabezpieczające takie jak ZABEZPIECZENIA NADPRĄDOWE oraz OGRANICZNIKI PRZEPIĘĆ. Dobór zabezpieczeń zależy od rodzaju instalacji, liczby paneli, ilości łańcuchów w które są połączone panele.

Wspomnieliśmy o tym, że prąd zwarciowy paneli jest bliski ich prądowi znamionowemu – różnica między nimi wynosi zaledwie 10%, co jest niespotykane w klasycznych instalacjach elektrycznych. Dlaczego jest to problem? Taka mała różnica wymaga bardzo szybkiej reakcji ze strony zabezpieczeń. Służą temu bezpieczniki z wkładką topikową oraz wyłączniki nadprądowe.

Równie istotną kwestią jest ochrona przeciwprzepięciowa i odgromowa. Każda instalacja narażona jest na wyładowania eklektyczne i przepięcia. Zastosowanie odpowiedniej klasy ograniczników przepięć (najlepiej I typu) jest po prostu konieczne.

Ostatnią, ale wcale mniej ważną sprawą, jest uziemienie instalacji. Nie każdy budynek posiada listwę wyrównawczą. W przypadku jej braku należy zamontować specjalną szpilę uziemiającą.

Wszystkie wspominane wyżej zabezpieczenia, które mają spełnić swoją rolę, nie należą do najtańszych. Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej naprawdę wato zastanowić się czy zaoszczędzenie 1000-1500 zł jest warte mniejszego bezpieczeństwa?

Wybierając firmę instalatorską pamiętajcie, że oszczędność wynikająca z posiadania własnej elektrowni będzie miała miejsce tylko wtedy, gdy ta elektrownia będzie działać bezawaryjnie i bezpiecznie.

Jako SunnyErgia kładziemy duży nacisk na to, by Wasze instalacje spełniały wszelkie normy elektryczne z nawiązką.

Znaczenie zabezpieczeń

ul.  Rdestowa 48, Gdynia 

Strona zrobiona dla SunnyErgia.pl

81-577 Gdynia
ul. Rdestowa 48

info@sunnyergia.pl

Kontakt

Godziny otwarcia

poniedziałek-piątek 08:00 - 17:00

sobota  09:00 - 15:00